Nadstandartní veterinární ošetření a diagnostika i na malém městě

Oříšek ucpal střevo

O Velikonocích přišla jezevčička s trávicími potížemi. Nechtěla přijímat potravu a zvracela a zvracela ... Její stolice byla tuhá, ale naposledy viděna před několika dny. Na pomoc musela přijít  RTG diagnostika: Na nativním bočním snímku je vidět výrazněji naplněný žaludek plynem a patrně ložiskovitě rozšířené plynnaté duodenum (dvanácterník).

RTG změny svědčí o ileózním stavu předního úseku zažívacího aparátu. Vzhledem k mladému věku jezevčičky se pravděpodobně jedná o střevní neprůchodnost způsobenou cizím tělěsem ve střevě.  Provedli jsme ještě jeden rtg snímek s podáním baryové kontrastní pasty: Zde je vidět jak žaludek je výrazně naplněn baryem (bílá plocha, ohraničená bleděmodrou výsečí, dvanácterník je naplněný vzduchem a kontrast vůbec do něj neprochází (zelená výseč), velmi přehledný plynatý dvanácterník je náhle ukončen a ztrácí se v překrytí s dalšími orgány (tenké střevo), žlutá šipka označuje pravděpodobné místo problému (viz nález vymezený žlutým křížkem - poznáte na rtg oříšek?). Mame podezření na rtg nekontrastní cizí těleso, ucpávající konec duodena nebo začátek jejuna (lačníku).

Jediná pomoc a úleva spočívá v chirurgickém odstranění příčiny neprůchodnosti. Jezevčičku jsme tedy uspali a připravujeme k operaci:

Operační nález potvrdil obstrukční příčinu střevní koliky. Na konci dvanácterníku byl uvízlý lískový oříšek. Metodou prosté enterotomie jsme ho vyjmuli a nyní fenku čeká několika denní rekonvalescence.

Fenečka se uzdravila bez komplikací. Držme jí palce, ať udrží své chutě na uzdě... Na případu jsme se podílely společně, protože se jednalo o složitý operační zákrok a bylo nutné pečlivé asistence.  

Jitka Mikešová a Kateřina Fialová Lipnerová