Nadstandartní veterinární ošetření a diagnostika i na malém městě

Nesestouplé varle alias jednostranný kryptorchismus

Varlata jsou v životě psa velmi aktivním orgánem, neustále produkují pluky spermií.
Tkáň varlete je metabolicky velmi aktivní, nepřetržitě tam probíhají složité biochemické procesy a buňky se neustále množí. Vzhledem k aktivním chemickým a energetickým pochodům je nutná k bezproblémovému chodu orgánu zhruba o 2 °C nižší teplota, než je v dutině břišní. Proto varlata po narození psa a kocourka putují tříselným kanálem do šourku. 

Sestup varlat by měl být patrnný již v době odstavu (6-8 týden života). Toto je velmi důležité u mláďat zakoupených s rodokmenem. Pokud varle/varlata nesestoupí do šourku, jedinec se vyřadí z chovu, aby dále v populaci tuto vadu nepřenášel (polygenní dědičnost, tj jev do značné míry ovlivněný i jinými vlivy).

Pokud varle zůstane v dutině břišní, vyšší teplota prostředí působí negativně na procesy ve varleti (kancerogenní vliv). Proto je vhodné zadržené varle odstranit před možným vznikem nádoru. Pokud majitel chce pejska nebo kocoura vykastrovat je nutné odstranit obě varlata (zadržené i nezadržené). Pes na fotografii měl varle zadržené v bříšku, sonografem jsme určili jeho polohu a odstranili spolu s druhým "zdravým", aby efekt kastrace byl 100%.

Na fotografii vidíte kastrační řez před šourkem, odkud bylo odstraněno normální varle. Řez nalevo od penisu byl nutný k vyjmutí zadrženého v bříšku.