Nadstandartní veterinární ošetření a diagnostika i na malém městě

Patálie, když lezu kam nemám!

Přišel k nám kocourek s mnohočetnými poraněními, hlavně v oblasti hlavy. Prý rád leze do motorové části automobilů a vyhřívá se tam ...
Bohužel za necelé 4 roky mé ordinace je to již několikátý případ. Zatím všechny doposavadní příhody skončily euthanazií. Masakr! Když si představím panikařící kočku pod kapotou při startování motoru, brrrr! Co je tam jen láká? (Chemický zápach, olejová špína, kov...) Na kocourka byl žalostný pohled. Levé oko bylo mimo očnici se silně oschlou rohovkou (prolaps očního bulbu). Spodní čelist byla v místě brady zlomená (červená šipka na rentgenogramu), kosti odtržené a obnažené v dutině ústní. Navíc celá spodní čelist byla vykloubená (modrá šipka na rentgenogramu). Různě po těle byly větší plochy kůže silně zhmožděné.
Pohled jen pro otrlé! Majitelka kocourka je však tvrdá bojovnice a euthanazii okamžitě zavrhla.

Nejdříve bylo nutné vrátit oční bulbus zpět do očnice. V celkové anestezii jsme oko vrátili do jeho normální polohy a zafixovali sešitím očních víček.

Po té bylo nutné zakloubit zpět čelist a zafixovat rozlomenou symfýzu mandibuly (spojení obou rámů čelistních kostí v místě brady).

Červená šipka ukazuje na upevnění obou rámů spodní čelisti cerkláží, modrá míří na srovnané skloubení čelistí.

Po stažení čelistí drátem (cerkláží) začal kocour přijímat sám dobrovolně potravu. Spodní čelist je však mírně vyosena a máme podezření na pravostranou nitrokloubní frakturu. Vzhledem k dobrémů příjmu potravy ponecháváme stav přírodě. Oko se nám bohužel nakonec zachránit nepodařilo, rohovka byla velmi poškozena a hrozilo prasknutí, infekce a bolelo. Z těchto důvodů bylo levé oko po několika dnech vyjmuto. Navíc se objevily veliké puchýře na polštářcích všech nohou.
Kocourek zatím statečně bojuje a všichni mu držíme palce. Rekonvalescence bude ale dlouhá a stále hrozí závažné komplikace. V červnu 2013 již mohu říci, že vše dopadlo dobře, spáleniny se zhojily, čelist srostla - zůstala mírně vyosena . Jediná problematická věc byl kožní zánět způsobený na levé tváři asi škrábáním?? Vyosení čelisti způsobilo, že spodní levý špičák se zapichoval do horního patra. Kocour si pravděpodobně chtěl od bolesti ulevit a snažil se tomu dopomoci tlapkou a drápky. Spodní levý špičák jsme vytrhli a doufáme, že kocour již bude zdravý.